Tavan Boyası Nasıl Seçilir?

Tavan Boyası Hangi Renk Olmalı

Tavan Boyası Hangi Renk Olmalı

İç cephe boyaları ile tavanınızı boyamanız uygun olmaz. Tavan boyamak için tavan boyası kullanmanız gerekiyor. Tavan boyaları su ve akrilik bazlı olabiliyor. Aynı zamanda genellikle mat görünümü olan ürünlerdir.

İçinde parlaklık özelliği olmayan mat boyalar ışığı yansıtmaz ve tavanın pürüzsüz bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Tavan boyaları yarı mat da olabilir. Bu durumda tavan daha canlı görünür. Yarı mat boyalar ışığı çok az yansıttığı için tavanda kullanılmaya uygundur. Tavan boyaları iç cephe boyalarına göre daha az ağırlığa sahip boyalardan meydana gelebilir. 

Tavan Boyası Nasıl Seçilir?

Tavan boyası kullanmak istiyorsanız doğru ürünü seçmeniz gerekiyor. Öncelikle boyanın belirli özelliklere sahip olması gerekiyor. Antibakteriyel tavan boyası sayesinde hijyen elde edebilirsiniz. Bir boyanın kolay uygulanabilir olması çok önemlidir.  

Rutubet ve neme karşı dayanıklı, kapatıcılığı iyi bir tavan boyası daha iyi çalışacaktır.  Tavan boyası seçerken renge de odaklanmak gerekiyor. Genellikle tavanlar için beyaz boya kullanılır.  Bu boyanın tavanı daha geniş göstermesi önemlidir. Alçak tavanlarda açık, yüksek tavanlarda daha koyu renkli boyalar kullanabilirsiniz. Tavan boyasının duvar boyasından daha açık renkli olması gerekiyor.

Tavan boyası seçerken yaşam alanının genel dekorasyonu ve yapısına uygun seçim yapmanız da gerekiyor.

Tavan Boyası Nasıl Olmalıdır?

Tavan boyası öncelikle çok parlak olmamalıdır. Bir tavan boyası seçerken mat veya yarı mat bir ürün tercih etmelisiniz. Aynı zamanda duvar boyasına göre daha açık bir tonda olmalıdır.

Bir tavan boyasının yüksek kapatıcılığa sahip olması da önemlidir. Bu sayede daha az kat uygulaması yaparak etkili bir sonuç alabilirsiniz. Ek olarak tavan boyasının kaliteli olması da gerekiyor.  Hijyenik bir yaşam alanı için antibakteriyel olması da gerekiyor.

Tavanlarda su sızıntıları olmasına karşı küf önleyici tavan boyası tercih etmeniz gerekiyor. Bu sayede suya maruz kalsa da tavandan bir sızma olmaz.  

Satın almak istediğiniz tavan boyası silikonlu da olabilir. Daha etkili bir uygulama için mutlaka silikonlu tavan boyası seçmenizi öneriyoruz.

Ne Kadar Tavan Boyasına İhtiyacım Var?

Bir boya uygulaması yapıyorsanız öncelikle ne kadar boya gider gibi bir soruyu cevaplamak isteyeceksiniz. Az miktarda boya aldığınızda yetersiz kalması veya çok boya alıp artması sizin için can sıkıcı olabilir.

 İhtiyacınız olan tavan boyası tamamen alanın büyüklüğü ile ilgilidir. Aynı zamanda boyanın kalitesi de etkilidir. Düşük kaliteli boyalarda daha fazla kat yapmanız gerekir ve daha çok boya harcarsınız. Ortalama 10 kg  tavan boyası satın alabilirsiniz.

20 Metrekare Tavan İçin Kaç Kg Tavan Boyası Gerekir?

20 metrekarelik bir tavan için gerekli olan tavan boyası ortalamam 5-10 kg arasında olacaktır. 5-7 kg boya ile 20 metrekare bir tavanda iki kat boya uygulaması yapabilirsiniz. Daha geniş alanlar için 20 kg tavan boyası satın alabilirsiniz.

Tavan Boyası Nasıl Hazırlanır?

Tavan boyasını uygulamaya başlamadan evvel boyayı hazır hale getirmeniz gerekiyor. Öncelikle boya kabını açın ve boyayı bir kovaya dökün. Daha sonra üzerinde belirtilen kadar su katarak inceltme işlemi yapın. Boyayı az az dökerek bittikçe tekrar hazır hale getirebilirsiniz.

Tavan Boyasına Ne Kadar Su Katılır?

Tavan boyası için su katımı yapacaksanız ihtiyacınız olan su miktarını boyaya oranla belirlemeniz gerekiyor. Bir tavan boyasının %10-15 kadar inceltme yapılması yeterli olacaktır. Öncelikle ihtiyacınız olan boyayı bir kovaya koyun ve boya kutusunda belirtilen talimatlara göre su eklemesi yapın. İstediğiniz inceltme için göz kararı daha az veya fazla su katma işlemi de yapabilirsiniz.

Tavan İz Yapmadan Nasıl Boyanır?

Tavan boyamasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri tavanda iz çıkmasıdır. Tavanda iz çıkmaması adına yapmanız gereken geniş bir rulo kullanmak olacaktır. Boyanın iz bırakmaması için ruloyla dikey ve düz hatlar çizme yaparak boya uygulayın. Aynı zamanda boyayı tek seferde kurumadan uygulamanız durumunda da iz bırakmayacaktır.

Boyanın iz bırakmaması için kurumaması önemlidir. Bu nedenle az miktarda boya alarak uygulayın ve ihtiyacınız olan boya miktarı oldukça tekrar biraz alarak yapmaya devam edebilirsiniz. Banyo tavan boyası da salon tavan boyası da aynı şekilde uygulanabilir.

En İyi Tavan Boyaları

İç mekanlarınızı estetik hale getirmek istiyorsanız duvarlarla birlikte tavanları da boyamalısınız. Ortamın ferah ve geniş bir havaya kavuşması için tavan boyası modellerini inceleyerek bir seçim yapmanız gerekiyor.

Tavan boyları, iç mekanlarda tavan yüzeylerini renklendirmek adına kullanılır. Bu ürünler genellikle su ve akrilik bazlı olarak üretilmektedir. Genel olarak tavan boyaları parlak yapıda değildir ve mat ürünlerdir. Işığı yansıtmazlar ve pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkarırlar. Parlaklık isteyenler için yar mat tavan boyaları da bulunur. Bu ürünler ışığı çok az yansıtma özelliğine sahiptir.

Tavan boyaları yüzeye yapışmaz ve kokusuz ürünlerdir. Tavanlarınızı aydınlık ve geniş gösterecek, estetik bir ortam yaratacak tavan boyaları için Mila Boya en iyi tavan boyası modelleri arasından bir seçim yapın.

Tavan Boyası Özellikleri

Tavan boyaları ürünün içeriğine göre farklı özelliklerde üretilir. Tavan boyası özellikleri boyanın türüne göre değişiklik gösterir.

Temel olarak bir tavan boyası yüksek örtücülüğe sahip olur. Aynı zamanda iç cephelerde uygulanmak üzere özel bir formülle üretilir. 

Tavan boyaları su bazlı olduğundan yüksek teneffüs kabiliyeti bulunur.  Bu sayede yüzeye iyi yapışır ve uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılabilir. 

Tavan yüzeylerinde Mila Boya ürünleri yüksek örtme yeteneğine sahiptir. Bu ürün uygulandıktan sonra az kat olduğunda dahi yüzeyi iyi şekilde kapatır ve estetik bir görünüm ortaya çıkmasını sağlar.

Uygulandığı yüzeyde kabarma ve dökülme yapmamaktadır. Bu sayede tavan uzun yıllar boyunca estetik görünümünü koruyabilir. Bunun yanında tavan boyası yüksek yayılma gücüne sahiptir. Zaman ve işçilikten tasarruf ederek etkileyici yüzeyler oluşturabilirsiniz.

Tavan boyalarının ısı yalıtım özelliği de vardır. Aynı zamanda yavanda nem ve küfe karşı da dayanım gösterir. Küf önleyici tavan boyası uyguladığınızda yüzeyde küf oluşumu asla görülmez. 

Nefes alma yeteneği bulunur. Bu sayede tavanlarda ortaya çıkan rutubeti dışarı atmaktadır. Rutubet önleyici tavan boyası mekanlarda üstün koruma sağlar ve boyanın ömrünü uzatır.

Hijyenik bir yaşam alanı oluşmasını istiyorsanız bakteri ve mantar gibi oluşumlara karşı antibakteriyel tavan boyası kullanabilirsiniz.

Tavanlarda uygulanacak boyalar sonuç olarak pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkarır. Üründe aynı zamanda ekstra matlık bulunur. Sürümü kolaydır ve uygulandığı yüzeyde hataları göstermeyen bir üründür.

Tavan Boyası Nasıl Seçilir?

Tavan Boyası Çeşitleri

Tavanlarınızda doğru uygulamalar yapmak istiyorsanız tavan boyası türünü ve özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Tavanda rutubet ve lekelenme durumlarına karşı kaliteli bir tavan boyası seçmelisiniz. Rutubet probleminiz yoksa normal bir ürün seçimi yapabilirsiniz.

En iyi tavan boyası olarak  nefes alma yeteneği olan ürünleri bulunuyor.  Bu sayede rutubet oluşumu söz konusu değildir.  Kalitesi düşük olan bir ürün seçerseniz iş gücü ve maliyet artar ve daha fazla kat uygulaması yapmanız gerekir.

Tavan boyalarında farklı tavan türlerine göre ürünler bulabilirsiniz. Rutubetli tavanlar için rutubet önleyici ürünler daha sağlıklı olur.  Tavan küf boyası olarak kullanabileceğiniz ürünler tavanlarda küf ve rutubet oluşumuna engel olur. Ahşap tavan boyalarını tercih ederseniz ahşap yüzeyler için uygulama yapabilirsiniz.

Dokulu tavanlarınız varsa alçıpan gibi asma tavanlarda kullanabileceğiniz sprey tavan boyalarını kullanabilirsiniz. Hastane, okul, yemekhane ve laboratuvar gibi hassas alanlarda uygulayacaksanız antibakteriyel ve küf önleyici bir tavan boyası seçmeniz daha iyi olacaktır.  Bu durumda tavanda mantar ve küf gibi mikroorganizmalar oluşmayacaktır. Nemli alanlarda bu boyaları tercih edebilirsiniz. Tavan boyası çeşitleri kokusuzdur ve bu özelliği ile alerjik kişilerin yaşadığı ortamlarda da kullanılabilir.

Beyaz tavan boyaları daha çok tercih edilir. Aynı zamanda ekstra beyaz seçenekler de bulunmaktadır. Ekstra beyazlar mat modellere göre daha canlı bir tavan görünümü sağlar.  Aynı zamanda beyaz tavan boyaları daha ferah bir yaşam alanı oluşmasını sağlar.  Renkleri kişisel tercihlere göre seçseniz de beyaz renk modelleri daha yaygındır.

Mila Boya tavan boyası ile hayal ettiğiniz şık, ferah ve estetik yaşam alanlarınızı yaratabilirsiniz. Tavan boyası fiyatları ve modelleri için hemen iç cephe boyaları kategorimizi inceleyin.

Renkli Tavan Boyaları

Tavan boyalarında beyaz renkli modeller daha fazla tercih edilse de renkli tavan boyaları her geçen gün daha popüler oluyor. Tavanlarınızda kırmızı, mavi, pembe, yeşil gibi birçok farklı renk tonunu kullanabilirsiniz.

Endüstriyel bir ortam yaratmak istiyorsanız ve yüksek tavanlarınız varsa siyah tavan boyası iyi bir seçim olacaktır. Küçük ve alçak tavanlı yaşam alanlarında renkli modeller iyi bir seçim olmayacaktır. Bu durumda beyaz açık tonlu tavan boyaları kullanın. Bu sayede ortam daha büyük, ferah ve rahatlatıcı gösterebilirsiniz.

Duvar ve tavan rengini eşitlemek istiyorsanız 2.5 metreden yüksek tavanınız varsa bir iki ton koyu rengi seçebilirsiniz. 2.5 metreden daha alçak tavanlarda ise bir iki ton açık renk doğru olacaktır. İlk kez renkli tavan boyası kullanacaksanız açık tonları kullanabilirsiniz.

Tavan boyasının miktarı yüzeyin yapısı ve alanın genişliğine göre farklı olur. Tavan alanlarınız genişse  tavan boyası 20 kg olarak tercih edilebilir.

Yaşam alanlarınıza farklı hava ve hareket kazandırmak istiyorsanız grenli tavan boyası da kullanabilirsiniz.  Dokulu görünüme sahip ürünler okullar ve çalışma alanları için iyi bir alternatiftir. Tavan boyası renkli olarak da satılmaktadır. Mila Boya’dan hemen ihtiyacınız olan renklerde bir tavan boyası satın alabilirsiniz.

Eviniz İçin Doğru Tavan Boyası Seçimi

Tavan boyasını uygulamadan evvel doğru tavan boyasını seçmeniz gerekiyor. ilk olarak yaşam alanının türüne göre boya seçmelisiniz. Banyo ve oturma odakları için standart modeller iş yaparken banyo tavan boyası banyo ve tuvaletler için daha uygun olur.

Tavan boyası seçiminde ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz önemlidir.  Renk seçimi ve teknik özellikler beklentinize göre yapılmalıdır. Burada hijyenik bir ortam istiyorsanız antibakteriyel tavan boyası, küf ve bakteri oluşumuna karşı bir ürün istiyorsanız anti küf tavan boyası satın alabilirsiniz.

Tavan boyasında kalite de önemlidir. Yüksek örtücülük ve estetik bir sonuç istiyorsanız kaliteli tavan boyaları satın almalısınız. Silikonlu tavan boyası satın aldığınızda bu daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Tavan oyalarında kolay uygulanabilir bir ürün seçmelisiniz. Aynı zamanda rutubeti dışarı atacak ürünler seçerek daha uzun ömürlü bir kullanım elde edebilirsiniz. Tavan boyaları için en iyi seçim Mila Color ürünleri olacaktır. Hemen aradığınız ürünü bulun ve sepetinize ekleyerek satın alın.

Tavan Boyası Hazırlanışı

Tavan boyalar iç mekanlarda tavan yüzeylerinde kullanılabilmek için özel formülle üretilir. Tavan boyası yapmadan evvel boyayı hazırlamalısınız. Tavan boyası hazırlama sürecinde az miktarda bir inceltme işlemi yapmalısınız. İnceltme işlemini ambalajda belirtilen oranda su kullanarak yapabilirsiniz. Bu sayede boyanız pürüzsüz hale gelir. İnceltme işlemi sonrasında tavan boyaları yüzeye daha uzun süre ve daha etkili şekilde yapışırlar.

Beyaz tavan boyası ve renkli tavan boyası için inceltme işlemleri farklılık göstermez. Boya kutusunda kullanım talimatları yer alacaktır. En iyi sonucu almak için bu talimatlara uygun işlem yapmalısınız. İnceltme işlemi sırasında gerekli miktarı bir kaba koyduktan sonra daha iyi ayarlayabilirsiniz. Yani inceltme işlemini boya kutusunda yapmayın.

Tavan boyama işleminde en az 2 kat uygulama yapmanız önerilir. İlk katta boya daha ince olmalıdır. İkinci katta boyanın kapatıcılığı daha yüksek olması gerektiğinde daha kalın boya uygulamalısınız.  İlk kat boyası daha hızlı emilir ve boyama işlemini yaparken fırçanın tamamını boyaya batırmamalısınız. Yavaş hareketler yaparak az miktarda boyayla tavanı boyayın. Aynı zamanda inceltme işlemini boyanın kurumaması için ihtiyacınız olan kadarını alarak yapın ve boyayı uygulayın.

Tavan Boyası Uygulaması

Tavan boyası uygulaması öncesi belirli bir hazırlık süreci bulunuyor.  Öncelikle tavan boyaları diğer boyalara göre daha yoğun kıvama sahiptir. Bu sayede damlama riski diğer boyalara göre çok daha azdır.  Uygulama yapılacak alanda damlama riski az olsa da eşyaları çıkarmalı ya da eşyaları bir kenara toplayarak üzerini bir naylon ile örtmelisiniz. Aynı zamanda zemini de bir örtü ile örtmeniz gerekir. Bu sayede zemin ve mobilyalarda lekelenme görülmez.

Eşyaları ve ortamı hazırladıktan sonra ilk olarak malzemeleri kontrol etmelisiniz. İstenmeyen boya lekelerini silmeniz için bir bez ilk malzemeniz olacak. Daha sonra merdiven, kesme fırçası, maskeleme bandı ve boya mutlaka olmalıdır.  Malzemeleriniz hazırsa uygulama yapılacak tavanı temizlemelisiniz. Tavandaki kir ve oluşumlar dalgalanma ve boyada yapışmamaya yol açabilir. Temizlik işlemi bir nemli bezle silme şeklinde olabilir.

Boya yeterli kat sayısında uygulanmazsa ya da doğru teknikle yapılmazsa da dalgalanmalar görülecektir. Boyayacağınız alandaki lekelerin tamamını çıkaramıyorsanız leke kapatıcı tavan boyası kullanabilirsiniz. Duruma göre plastik tavan boyası da tercihiniz olabilir. Mila Boya’nın ultra kapatıcı tavan boyası ile tüm lekeleri kapatabilirsiniz.

Tavanda yer alan avize varsa bu eşyaları sökün. Uygulama yapacağınız alanın kuru olmasına özen gösterin. Daha sonra  uygun ölçülere göre boyanın su ile inceltilmesi gerekiyor. Boyama tavandan başlayarak aşağı yukarı zikzak çizme yoluyla yapılmalıdır. Tavan boyaları rulo ile uygulanmalı ve darbeler çok baskı uygulamadan nazikçe gerçekleştirilmelidir.

Tavan boyasında genellikle tek kat uygulama yetersiz olacaktı. Bu nedenle ilk kat uygulaması sonrası 2-3 saat kadar kurumasını bekleyin ve ikinci katı uygulayın. Mila Color her türlü ihtiyacınıza özel kaliteli ve farklı özelliklere sahip tavan boyaları satışa sunuyor. Kaliteli ve  en ucuz tavan boyası modelleri için koleksiyonumuzu inceleyebilirsiniz.

Tavan Boyamak İçin Gerekli Malzemeler

Tavan boyasını sorunsuz bir şekilde uygulamak ve etkili sonuç almak için tavan boyamak için gerekli malzemeler kullanmalısınız. Boyama işlemi için birkaç farklı malzeme kullanmanız gerekiyor. Öncelikle tavana ulaşabilmeniz için bir merdiven kullanmalısınız. 

Tavanın duvarla birleştiği noktaları ve avizelerin bulunduğu noktaları boyamamak ve hatalar yapmamak adına maskeleme bandı kullanmalısınız.  Boyayı rahat alıp sürebilmek için boya tepsisi ve boyayı yapmak için bir tavan rulosu ve ince detayları yapmak için bir fırça temin edin.

Tavan boyamada en önemli ürünlerden biri de naylon örtüdür. Bu örtüyü zemine serin ve zemine boya lekesi bulaşmasının önüne geçin.  Ayrıca boya bulaşma riskini önlemek için ince noktaları macun kullanarak koruma altına alabilirsiniz.

Son olarak boya malzemeleri olarak eşyalar varsa eşyaları kapatabileceğiniz bir örtü de kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan su bazlı tavan boyası seçenekleri için Mila Color ürünlerini inceleyebilirsiniz. 

Her ihtiyaca ve bütçeye özel kaliteli, uzun ömürlü ve istediğiniz renk seçeneklerine sahip tavan boyaları Mila Color kalitesiyle sizleri bekliyoruz. Tavan boyası 10 kg ve 20 kg gibi her ölçüde sizleri bekliyor.

Tavan Boyamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tavan boyası uygulamasında bazı önemli noktalar bulunuyor. İlk olarak tavan yüzeyinin sağlam olması gerekiyor. Yüzeyde çatlak, leke vs. bir problem varsa etkili sonuç alamazsınız. Bu nedenle yüzeydeki sorunları gidermeli ve tavanı pürüzsüz hale getirerek nitelikli bir tavan boyası uygulaması yapabilirsiniz.

Mutfak ve banyo gibi alanlarda nem yoğun bir şekilde bulunur. Bu durumda rutubet oluşumuna karşı bazı önlemler almanız gerekiyor. Boya seçerken rutubet ve neme karşı direnç gösteren bir boya seçerseniz daha nitelikli bir uygulama ortaya çıkar

Evinizde istediğiniz bir tarzı yansıtmak istiyorsanız dekoratif tavan boyası da kullanabilirsiniz. Bu boyalar genellikle asma tavanlarda kullanılıyor ve verimli sonuçlar yakalamak için püskürtme tekniği ile uygulama yapmak gerekiyor.

Ürünlerimizle ilgili fiyat teklifi almak istermisiniz ?