Boyama Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken Terimler

Boyamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Boyamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Yaşam alanlarınızı estetik hale getirmek ve yaşam alanında ihtiyacınız olan ortamı yaratmak için öncelikle boya sürecini yürütmelisiniz. Doğru boyayı seçmek ve yaşam alanınızı istediğiniz hale getirmek çok önemli bir süreçtir.

İster iç mekan olsun ister dış mekan bir yaşam alanında boya uygulaması yapacaksanız bazı terimleri bilmelisiniz. Uygulama öncesinde, sırasında ve sonrasında süreci doğru yürütmek için boyama ile ilgili tüm terimleri takip etmeniz gerekiyor.

 Bu rehberde sizin için boya ve boyama süreci hakkında gerekli tüm terimleri açıklayacağız. Terimleri öğrenirken boyama sürecinde neler yapmanız gerektiğini ve hangi işlemi neden yapacağınızı da her detayıyla öğreneceksiniz.

Boyama yapmadan önce bilinmesi gereken terimler hakkında detaylı bilgi almak için okumaya devam edin.

Boya Nedir?

Boya, farklı yüzeylere koruma ya da dekoratif amaçlara farklı teknikler kullanılarak uygulanan ve yüzeyde ince bir film tabakası oluşturan kimyasal içerikli maddelerdir.  Bunun dışında bir boya tanımı yapacak olursak askı durumunda bulunan pigmentler ve sıvı halde bulunan bağlayıcı maddeden meydana gelen ve katı yüzerlerde örtücü bir katman yaratmak amacıyla uygulanan dekoratif ve koruyucu kaplama malzemesidir.

Yaşam alanlarında iç mekanlarda ya da dış mekanlardaki yüzeylerde hem dekoratif hem de koruma amaçlı uygulanabilir. Boyalar teknik özellikleri, kullanım amacı ve taleplere göre farklı özelliklere ve içeriklere sahip oluyor.  Yaşam alanlarınızı güzelleştirmek ve dış etkilere karşı korumak için farklı boya çeşitleri arasından seçim yaparak uygulayabilirsiniz.

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Yaşam alanlarınızda koruma ve dekoratif amaçlı uygulayacağınız boyalar farklı içeriklere ve özelliklere sahiptir. İhtiyaç ve taleplerinize göre farklı boya çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Solvent bazlı boyalar, temel çözücü maddesi tiner, etil glikol gibi solvent bazlı çözücülerin olduğu boya çeşitleridir. Bu boyalar belirli oranda uçucu organik kimyasallar barındırır.  Bu boyalar yanıcı ve tehlikeli sınıfta bulunur.  Yüksek ısı içerik ile atık döngüsü olan alanlarda uygulanır.

Toz boyalar, içeriğinde çözücü barındırmayan boya türleridir. Bu boyalarda pigment, bağlayıcı, güçlendirici dolgu maddesi, kuruma ajanları, akış kontrol ajanları gibi katkı maddeleri bulunur. Bu boyalar yüzeye elektrostatik püskürtme veya akışkan yatak teknikleri ile kuru şekilde uygulanmaktadır. Daha sonra film tabakası oluşturma yöntemiyle ısı ile eritilirler ve boyanacak yüzeye tutunurlar.

Su bazlı boyalar, içeriğinde çözücü olarak su bulunan boya çeşitleridir. Bu boyalarda sulu emülsiyon ve suyla inceltilen kaplamalar yer alır.  Bu boyalar farklı polimerik bağlayıcılar barındırırlar. Akrilikler, stirenler, stiren – bütadien, stiren – akrilik kopolimerleri, alkidler ve polistirenler bağlayıcı olarak kullanılır.

Sentetik bazlı boyala, tiner yardımıyla inceltme işlemi yapılan boyalardır. Bu boyalar temizlenebilir olduğundan hijyen sağlar ve fiziksel etkilere dayanım gösterirler.  Demir ve metal aksamlar için kullanılırlar.  Kokusu nedeniyle iç mekanlarda tercih edilmemektedir.

Plastik boyalar, hızlı koruyan ve diğer boyalarla karşılaştırıldığında daha az koku yayan boyalardır. Ekonomik boyalardır ve silinemezler. Duvarların nefes almasını sağlarlar ve bu özellikleri ile sağlık dostudur.

Silikonlu boyalar, içeriğinde silikon barındıran boyalardır. Bu boyalar silinebilir özellikte olurlar. Çatlama ve kabarmaya esnek yapısı sayesinde dayanabilirler. Popüler boya türleri arasındadırlar ve maliyetli seçeneklerdir.

Antibakteriyel boyalar, özel içerikleri ile bakteri, mantar ve küf oluşumuna karşı dayanım gösteren boyalardır. Bu boyalar diğer türlere göre daha yüksek maliyetli olurlar.

Akrilik boya, reçine pigmenti ve sudan meydana gelen boya çeşitleridir. Su bazlı boyalardır ve bu nedenle koku yaymazlar. Diğer boyalara göre daha hızlı kururlar. 

Boya Bileşenleri Nelerdir?

Boyalar çeşitli bileşenlerden meydana gelir. Boyaların içinde yer alan bileşenlere göre farklı teknik özellikleri bulunur. Teknik özelliklerine göre farklı boya türleri kullanılır.  Bir boya seçimi yapmadan evvel içinde yer alan bileşenlerin ne demek olduğunu ele alalım.

Pigment, boyaları renklendirmede kullanılan renklendiricidir. Doğal ve sentetik olacak şekilde yüzlerce farklı pigment bulunur.  Boyalara istenen renkleri vermede renk pigmentleri kullanılır. Pigmentleri kullanarak boyalarda istediğiniz rengi elde etmek mümkündür.

Bağlayıcı, bir boyanın temel karakteristik özelliklerini kazanmasını sağlayan sentetik reçinelerdir.  Boyalarda üretim aşamasında içerikte yer alan katkı kimyasalları bir arada tutması için bağlayıcılar kullanılır. Bağlayıcılar boyada bir koruyucu film oluşturarak boyanın içinde renk, kıvam, yoğunluk, dayanıklılık, örtme gibi özellikleri sağlayan pigment, katkı ve dolgu maddelerini bir arada tutarlar.

Katkı maddeleri, boyadaki yüzey düzgünlüğü, matlık gibi özellikleri ayarlamak için kullanılan ve boyanın içeriğine eklenen katı maddelerdir. Boyaya çeşitli özellikler kazandırmak için farklı katkı maddeleri uygulanır. Aynı zamanda boyanın maliyetini ayarlama konusunda da katkı maddelerinden yararlanılır.

Yardımcı pigmentler boyanın içine eklendiğinde direkt olarak örtücülük vermese de yoğunluk ve matlık gibi özellikleri kazandıran maddelere verilen isimdir. Yardımcı pigmentler sayesinde boyanın bazı temel özellikleri kazanması sağlanır.

Kimyasal ajanlar, boyanın depolanma, uygulama ve kürlenmesi süreçlerinde bazı özellikleri kazanmasını sağlayan maddelerdir.  Boyalara pigment yüzmesini engelleme, düzgün yayılmayı sağlama, çökmeyi önleme gibi özellikler kazandırırlar. Ek olarak akışkanlığı kontrol etme, kabuk ve sarkma önleme, kurutma, matlaştırma, küf ve bakteri önleme, elektrik direncini azaltma, UV sararmasını önleme gibi özellikler kazandıran kimyasallardır.

Solventler, boyanın üretilmesi ve uygulanması aşamalarında bağlayıcı ve boyaya en uygun uygulama kıvamını sağlayan  ve boyadaki diğer bileşenlerle homojen bir karışım ortaya çıkması adına boyaya eklenen sıvı malzemedir.   Solventler uygulama sonrasında buharlaşır ve yüzeyi terk eder.

Boyama Teknikleri 

Bir yüzeyi boyamak istiyorsanız taleplerinize, beklentilerinize, boya türüne ve ortaya çıkacak sonuca göre farklı boyama teknikleri kullanmanız gerekiyor.  Etkili sonuçlar almak ve beklentilerinizi elde etmek için boyama teknikleri hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Rulo ile boyama, büyük boyutlu yüzeyleri kısa sürede estetik şekilde boyamada kullanılır. Duvar, tavan ya da geniş mobilya alanlarını boyada etkilidir. Rulo boyayı yüzeye düzgün ve homojen şekilde dağıtmada görev alır. Pürüzsüz sonuçlar elde etmenizi sağlar.  İz ve çizgi bırakma şansı diğer yöntemlere göre daha azdır. Hızlı ve etkili bir boyama deneyimi için kullanılabilir.

Fırça ile boyama, küçük alanları ve detay barındıran boyama işlemlerinde kullanılan tekniktir. Köşe, kenar gibi detaylı ve hassas bölgeleri boyamada kullanılır. Dikkatli ve minimalist boyama işlemlerinde fırçayı kullanabilirsiniz. Bu şekilde kontrol daha fazla olur ve detayları özenli şekilde yapabilirsiniz.  Boyama sürecinde ince ve özenli işlem ihtiyacı varsa bu tekniği kullanabilirsiniz.

Sprey ile boyama, ince bir boya püskürtme özelliği sağlar.  Mobilya, metal yüzey ve karmaşık şekiller bulunan bölgelerde kullanılabilir. Sprey tabancası sayesinde boya yüzeye hızlıca homojen bir şekilde uygulanabilir.  Kısa sürede düzgün sonuç almak mümkündür. Sprey ile boyamada koruyucu önlemleri alarak havalandırma sağlamak önemlidir.

Sünger ile boyama, kreatif ve dokulu görünüm yakalamak istiyorsanız sünger kullanarak yapacağınız boyama tekniğidir.   Süngerin farklı kısımları ile değişik desen ve dokular oluşturabilirsiniz. Süngeri boyaya batırdıktan sonra yüzeye hafif dokunuşlar şeklinde uygulanabilir.  Duvarlarınıza farklı dokunuşlar kazandıracaksanız en etkili tekniktir.

Şablon ile boyama, belirli desenleri elde etmede kullanabileceğiniz bir boyama tekniğidir. İstediğiniz deseni yüzeye çıkarmak için kullanabilirsiniz. Farklı şekil ve boyutlarda şablon kullanabilirsiniz. Duvarda dekoratif etkiler yaratmada etkili olur.  Yaratıcı ve özgün tasarımlar için kullanabilirsiniz. Özellikle dış cephelerde ve çocuk odaklarında popüler bir tekniktir.

Boyama Teknikleri Nelerdir?

Boyama Teknikleri Nelerdir?

Boyama Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

Boyama işlemi yapacaksanız işlemin kusursuz ve problemsiz olması için boyama öncesi hazırlık sürecini iyi şekilde yapmanız gerekiyor. Boyamadan evvel hazırlık sürecini iyi yapmazsanız estetik bir görünüm ortaya çıkmaz ve boya yüzeye iyi yapışmaz. Bu durumda boyama işlemi uzun ömürlü olmaz.

Temizleme, boyama yapılacak yüzeydeki kir, toz, pas ve olumsuz etmenlerin uygun tekniklerle yüzeyden uzaklaştırılmasıdır. Yüzeyde bulunan toz, kir gibi tüm gevşek kirleticileri ortadan kaldırmanız gerekiyor.  Bunun için öncelikle bir yüzey ve yumuşak bir bez yardımıyla yüzeydeki tozları almalısınız.  Ek olarak duvarı hafif hareketlerle nemlendirdiğiniz bir bezle silme yoluyla kirleri temizleyebilirsiniz.  Yüzeyi çok fazla ıslatmayın ve çok sert hareketlerle yüzeye zarar verecek şekilde temizlik yapmayın.

Zımparalama, duvarın boyaya uygun hale gelmesi için yapılan zımpara işlemidir. Bu işlem ile boyanın yüzeye yapışması için uygun bir doku ortaya çıkar. Boya öncesi zımpara yaparak duvar ve tavanda bir denge oluşturabilirsiniz.  Bu sayede hata ve kusurları ortadan kaldırabilirsiniz.  Temizlik yaptıktan sonra spatula ile duvardaki çatlak ve kabarık yüzeyleri kazıyın. Daha sonra saten alçı ve tamir macunu ile çatlak ve boşlukları doldurun.  Daha sonra tüm duvarı zımpara ile zımparalayın ve pürüzsüz hale getirin. Zımpara ile dolgu yapılan alanlar ve yüzeyi aynı seviyeye getirebilirsiniz. Kaba sıvalar için kalın, saten alçı duvarlar için ince zımpara tercih etmelisiniz.  Zımparayı hafifçe zorlamadan uygulayabilirsiniz.

Astarlama, boya uygulamasında eski renk ile yeni renk arasındaki görünüm kusurlarını kapatmak için yapılan ilk boya uygulamasıdır. Astarlama ile koyu renkli duvarları açık renkli alanlara çevirecekseniz uygulayabileceğiniz işlemdir. Astar ile kullandığınız boyanın sarfiyatı azalır ve renk dalgalanması da ortadan kalkar.  Doğru astar boyasını seçmeli ve astardan sonra son boya uygulaması için kusursuz bir yüzey elde edebilirsiniz.

Boyama Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Yüzeylerinizde boyama sonrası bakım işlemi de çok önemlidir. Boyanın duvarda uzun yıllar sorunsuz kullanılabilmesi için mutlaka boyama sonrası bakımın yapılması gerekiyor. Duvarda zaman içinde kirler ve olumsuz maddeler ortaya çıkabilir. Bu nedenle düzenli olarak yüzeyi kontrol edin.  Duvarları yumuşak ve nemli bir bezle düzenli olarak temizleyebilirsiniz.  Hafif düzeyde deterjan kullanmanız öneriliyor. Bu aşamada alkali temizleyiciler ve aşındırıcı temizleyiciler kullanmamanız gerekiyor.

Boyama sonrası yüzeyde nemlenme de olabilir. Boyalı yüzeylerin küf oluşumuna karşı dikkatli olmalısınız. Yüzeyde küf temizleme işlemlerini düzenli olarak yapmalı ve küfe karşı önlem almalısınız. Küflenen bir alan varsa bez ya da sünger kullanarak su ve ev tipi çamaşır suyu uygulayarak temizleyebilirsiniz.  Bu karışımı zemine uygulayın ve 20 dakika kadar yüzeyde kaldıktan sonra iyice durulama işlemi yapın.

Boyama sonrası bakım işlemlerini düzenli olarak yapmalısınız. Bakım ve uzun ömürlülük için boyanın da kaliteli seçilmesi gerekiyor. Boyama sonrası bakım ile çok uzun yıllar yüzeyde sorunsuz olarak bu işlemi kullanabilirsiniz. 

Renklerle İlgili Terimler

Boya işlemlerini yerine getirecekseniz renk terimleri çok önemlidir. Renkler hakkındaki terimleri öğrenirseniz doğru renk seçimi önemlidir. Doğru renkleri belirlemeli ve bu sayede istediğiniz alanı takip etmelisiniz.

Renk, bir ışığın farklı dalga boylarında gözde ortaya çıkardığı algıdır.  Yaşam alanlarınızı istediğiniz ortama dönüştürmek için doğru renkleri kullanmanız gerekiyor. Renklerin anlamları ve birbiri ile uyumlu konusunda doğru işlemleri seçmelisiniz.

Ton, bir renkteki açıklık ya da koyuluktur. Rengin parlaklık, derinlik, açıklık ve kontrastlarını ahenkli bir kombinasyonudur.  Renkte tonu oluşturmak için direkt renk elde etme ya da mevcut renkleri değiştirme şansı bulunur. Renkteki tonlar renklerin daha açık ya da daha koyu hal almasını sağlar. Bu sayede renkleri çeşitlendirmek mümkündür. Her renk farklı tonlardan meydana gelebilir. Mesela gri tonu açık gri, koyu gri gibi farklı tonlar haline getirilebilir.

Gölge, bir renkte siyaha yakın olan tondur. Bir yüzeyde boya uygulanacaksa gölge durumuna da bakmak gerekir. Yüzeyde gölge oluşumu fazla olursa ana renk olması gerekenden daha koyu görünür. Güneş ışığının geliş açısı, odadaki mobilyalar ya da renk tonu gölgeyi etkiler. Kusursuz bir görünüm için renk seçiminde ve uygulama sürecinde gölge durumuna iyi bakmak gerekir.

Parlaklık, rengin ışığı yansıtma yeteneğidir. Bir renkte parlaklık ne kadar yüksekse rengin canlılığı ve gerçekçiliği o kadar fazla olur.  Daha canlı ve enerjik yaşam alanları oluşturmak için parlak renkler seçmeniz gerekiyor. Parlaklık elde etmek istemediğinizde mat renkler ve mat özelliği olan boyaları tercih etmelisiniz.

Boyama Öncesi Hazırlık

Bir yüzeyi boyayacaksanız boyama öncesi hazırlık aşaması da önemlidir. Öncelikle yüzeyin boya uygulamasına hazır hale gelmesi gerekiyor. Bunun için öncelikle astarlama, zımparalama ve temizleme işlemi yapmanız gerekiyor.

Boyama öncesi hazırlık yaparken yapacağınız işlemlerde belirli ürünler kullanmanız gerekiyor. Macun,  alçı, astar gibi birçok terim burada işinize yarayacaktır.

Macunlar

Macun, boyama öncesi yüzeydeki çatlakları kapatmak için uygulanan özel üründür. Daha önce boyanan ya da kabaran iç yüzeyleri temizlemede ortaya çıkan boşlukları doldurmada ve hataları gidermede dolgu işlemini yapmanızı sağlar.

Macunlar esneme yeteneğine sahiptir ve rötre çatlaklarının boyanın üstüne çıkmasına engel olur. Macunlar su ve neme karşı dayanım göstermektedir.  Sağlam ve eşit düzlükte bir zemin oluşmasını sağlar.  Kuruma sonrası astar uygularsanız tüm boyayı uygulayabilirsiniz. Macunlar zaman ve işçilikten tasarruf etmenizi sağlar.

Alçı

Alçı, boyama öncesi duvarları düzeltme pürüzsüz hale getirmek için kullanılan malzemedir.  Öncelikle alçı sıva malzemesini hazır hale getirin. Bir kovaya boşaltarak yeterli oranda kum ekledikten sonra karışımı homojen hale getirin. Daha sonra yüzeyi temizleyin ve macun ile delikler ve kusurları kapatarak yüzeyi hazır hale getirin. 

Bir mala yardımıyla alçı sıva malzemesini yüzeye uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin ve üzerine ince bir kat uygulayabilirsiniz. Yüzey tamamen kuruduktan sonra boyama işlemini yapabilirsiniz.

Astarlar

Astar, boyama yapılacak yüzeyde macun, zımparalama ve alçılama gibi işlemlerden sonra eski boyanın izlerinin kalmaması için yapılan ilk boya uygulamasıdır.  Astarlar son kat boyanım yapışabilmesi için pürüzsüz bir yüzey ortaya çıkmasını sağlar. Boya daha iyi görünür ve daha uzun ömürlü olur.

Astar boya yüzeyin yüzeyi sızdırmaz hale getirir ve hem nem hem de küfe dayanıklı hale getirin. Aynı zamanda eşit boya katmanı oluşturmaya yardımcı olur.  Astarı doğru yaparsanız normal boyanın tabana güçlü şekilde yapışmasına yardımcı olur. 

Boya Ambalajındaki Piktogram ve İşaretlerin Anlamı

Boya Uygulama Yöntemleri

Bir yüzeye boya uygulamamak istiyorsanız boyanın uygulama yöntemine bakmalısınız. Boyanın türü, beklediğiniz sonuç gibi özelliklere dikkat ederek boyayı farklı yöntemlerle uygulayabilirsiniz.

Boyayı hızlı şekilde yapacaksanız rulo ile boyama yapabilirsiniz. İşlemi detaylı ve küçük alanlarda yapacaksanız fırça ile boyama doğru olacaktır. Boyama işleminde özel şekiller ortaya çıkaracaksanız sünger ile boyama ya da şablon ile boyama yapılabilir. Hızlı şekilde boyama işlemi yapılacaksa sprey tabancası ile boyama seçeneğini deneyin.

Boyanın Depolanması

Bir boyayı depolamak istiyorsanız öncelikle ortamın serin, kuru bir formda olması gerekiyor. Boyayı hiç kullanmadıysanız ambalajını açmayın. Ortamın güneş ışığı görmemesine özen gösterin ve üzerinde yer alan saklama koşullarına uygun depolayın.

Boyanın içine hava girmesini engelleyecek kaplarda güvenle saklayabilirsiniz. Boyanın yarısını kullandıysanız kalan boyanın üzerine streç filmle sararak kendi kabında saklayabilirsiniz.  Boya az bir oranda arttıysa daha küçük ve sıkı kapaklı bir kaba aktararak saklayabilirsiniz.

Boyayı en iyi ortamda saklamak istiyorsanız sabit bir sıcaklık bulunan ortamda muhafaza etmelisiniz. Aynı zamanda boyanın güneş ışığı ve buzlanmadan uzak durması gerekiyor. Ek olarak bulunan ortamda hızlı sıcaklık değişimleri olmamalı ve karanlık bir ortam olmalıdır.  Evinizde karanlık, seri, kuru ve gölge bir ortamda boyanızı muhafaza edebilirsiniz.

Renk Gamı ve Renk Çemberi

Renklerle ilgili terimleri bilecekseniz mutlaka renk gamı ve renk çemberi terimlerine de odaklanmanız gerekiyor. Bu terimleri bilirseniz boyama sürecinde renkleri seçerken ve boyama işlemini yaparken kusursuz bir sonuç ortaya çıkarabilirsiniz.

Renk gamı, bir sistemde yer alan tüm renklerin bir bütünü olarak tanımlanabilir. Kısaca gözle görülen ve tanımlanan renk yelpazesi içinde bulunan renk aralığına verilen isimdir.  Gerçek renkleri algılama ve duvar için doğru rengi seçmede etkilidir.

Renk çemberi, ana renk ile ara renk ve tonlarını barındıran dairesel bir göstergedir. Renk çemberi renkleri kullanımı söz konusu olduğunda devreye giren bir veridir. Boyama işlemi öncesinde doğru rengi seçmek adına doğru seçim yapma ve işin kalitesini ortaya çıkarmada renk çemberini bilmeli ve buna göre seçim yapmalısınız.

Renklerin Psikolojisi

Bir yaşam alanı için renk seçimi yaparken psikolojik etkiye de bakmak gerekiyor. Renklerde psikolojik etki söz konusudur. Her renk insanlar üzerinde farklı psikolojik etkiler barındırır.   Bu nedenle boya yapılacak alan ve kullanım özelliklerine göre renk seçimine de dikkat etmek gerekir.

Kırmızı renk gücü ve tutkuyu temsil eder.  Ofis, oturma odası ve yatak odasında kırmızıyı kullanabilirsiniz. 

Sarı renk ışık ve mutluluk anlamına sahiptir. Sıcaklık, aydınlık ve sempatiyi uyandırmaktadır.  Yemek alanı, mutfak, koridor ve banyo gibi alanlarda kullanabilirsiniz.

Sakinleştirici etkisiyle mavi yatak odası ve oturma odası gibi alanlarda ya da çocuk odalarında kullanabilirsiniz.

Gri ise barış ve dengeyi temsil eden bir renktir.  Stilini yansıtmak ve zarafet yaratmak isteyenler için uygun bir seçimdir. Her zaman kullanılabilir ve modern bir ortam yaratabilir. 

Yeşil renk doğa, tazelik ve güvenle ilişkili bir durumdur.  İç mekanlarda yaygındır ve bolluğu temsil etmektedir

Zenginliği ve yatıştırıcılığı mor temsil eder.  Mor özellikle ilham verici olan bir renk olduğundan sanatsal alanlarda kullanılabilir.

Beyaz renk huzur, sakinlik ve dinginliği ifade eder.  Küçük alanları büyük, ferah ve estetik göstermede etkili bir renktir. 

Renklerin psikolojisi günlük hayatla iç içe olan bir durumdur. Duvarlar için seçilen renk ruh hali ve enerjiyi etkilemektedir. Bu nedenle kişiliğinize ve yaratmak istediğiniz ortama göre seçim yapmanız gerekir.

Renk Uyumu ve Kontrastı

Bir ortamda istediğiniz estetik etki ve stili yaratmak için renkler arasında bir uyum yakalamanız gerekiyor. Aynı zamanda zıt renkleri kullanarak bir kontrast sağlayabilir ve ortama bambaşka bir ahenk katabilirsiniz.

Renk uyumu, beraber iyi görünen ve göz zevkini bozmayan renk eşleşmeleri renk uyumu olmaktadır. Uyumlu renkler estetik olarak bütünlüğü sağlar. Renk uyumu sağlandığında ortamda olumlu izlenim ortaya çıkar ve istediğiniz tarzı yansıtabilirsiniz.

Renk kontrastı,  birbirinin zıttı ya da tamamlayıcısı olan renkleri ifade eder. Renk çemberi içinde her rengin bir karşı rengi de vardır. Sarı ile yeşil, turuncu ile mavi kontrast renkler olarak meşhurdur. Bir yüzeyde kontrast renkleri bir arada kullandığınızda tamamlayıcı olurlar ve birbirini bütünlerler. Zıt tonları kullandığınızda bütün bir görünüm ortaya çıkarabilirsiniz.

Renk kodları nelerdir?

Renk kodları nelerdir?

Renk Kodu Sistemleri Nelerdir?

Renk seçimi yapacaksanız boyama işleminde renk kodu sistemlerini kullanmanız gerekiyor. İç cephe ve dış cephe boyalarında farklı bölgelerde geçerli olan ve dünyada popüler bulunan renk kodu sistemleri bulunmaktadır. En yaygın renk kodu sistemleri RAL ve NCS olmaktadır.

NCS kodu, renkleri tanımlamada kullanılan Avrupa standartlarını barındıran bir koddur.  Bu sistem tasarımcı, üretici, perakendeci ve müşteriler için çapraz endüstriyel renk iletişimini sağlayan bilimsel tabanlı bir renk sistemi olarak tanımlanabilir. NCS kodu görsel olarak rengi algılama biçimine dayanır ve tüm yüzeylerde rengi tanımlamanızı sağlar.  NCS ile renklerde tanım, kalite güvencesi sağlanabilir.

RAL kodu, renkleri tanımlamak adına İskandinav standartlarını ifade eder.  RAL kodları Alman Kalite Güvencesi ve Etiketleme Enstitüsü yan kuruluşu olan RAL tarafından standart hale getirilmiştir. Bu kodlarla her renge özel bir numara verilmiştir. Bu sayede boyama süreçleri daha kolay hale gelmiştir. Müşteriler talep ettikleri rengi ifade etmek için rengin kodunu söylerler. Bu sayede istenen renk kolayca anlaşılabilir ve ortaya çıkarılabilir.

Renk Tonlama ve Karıştırma

Yaşam alanlarında istenen ortamı yaratmak için renkler arasında tonlama yapabilir ve farklı renkleri karıştırabilirsiniz. 

Renk tonlama, belirli bir rengin daha açık ya da daha koyu tonlarını ortaya çıkarmayı ifade eder. Mesela mavi rengin açık mavi, koyu mavi, deniz mavisi gibi çok farklı tonları olabilir. Müşteriler ihtiyaçlarına uygun tonları belirtir ve belirli bir ana rengi onlarca farklı tonda kullanmak mümkündür. Bu sayede daha kişiselleşmiş yaşam alanları yaratılabilir.

Bir yüzeyde istenen bir stil yaratmak için farklı renkleri karıştırmak da mümkündür. Renk karıştırma, farklı renkleri bir araya getirerek daha farklı bir renk elde etmektir. 

Normal şartlarda doğada 3 tane ana renk bulunmaktadır. Aklınıza gelen diğer tüm renk ve tonlar ana renkleri karıştırarak ortaya çıkarılabilir. Bu üç ana renk sarı, mavi ve kırmızıdır.  Daha sonra sonsuz sayıda rengi bu üç renk üzerinden bulabilirsiniz.  Ana renkleri farklı oranlarda karıştırdığınızda ara renkler ve tonlar ortaya çıkacaktır.

Boyama Yaparken Bilinmesi Gereken Teknik Terimler

Boyama işlemleri yapacaksanız bazı teknik terimleri de bilmeniz gerekiyor. Boya, boyama işlemi ya da boyanın özelliklerini anlayabilmek için bu teknik terimlere hakim olmanız önemlidir.  

Bir boyada kuruma süresi, kaplama gücü, dayanıklılık, alev geciktirme, su ve ısı yalıtımı gibi farklı teknik terimler bulunur.

Kuruma Süresi

Kuruma süresi, bir yüzeye uygulanan boyanın tamamen kuruması ve yüzeyin kullanılabilir hale gelmesi için gereken toplam süredir.

Bir duvara boya uygulaması yaptığınızda diğer katı uygulamak için belirli bir süre beklemeniz gerekiyor. Kuruma süresi boya türüne, ortam sıcaklığına ve uyguladığınız boya kalınlığına göre değişebilir. Bir yüzeyde ortalama 2-3 saat kuruma süresi vardır. Ortamda sıcaklık arttıkça süre kısalırken hava soğudukça bu süre artar. 

Duvara son kat boyayı uyguladıktan sonra yüzeyi kullanmaya başlamak için en az 24 saat beklemelisiniz.  Her türlü olasılığı ortadan kaldırmak için kuruma süresi olarak 48 saat beklemeniz önerilir. Kuruma süresini mutlaka boya ambalajında önerilen kadar tutulmalıdır.

Kaplama Gücü

Kaplama gücü, boyanın bir kat uygulamada kaplayabildiği maksimum alanı ifade eder.  Bir boyanın kaplama gücü yüksek olursa bir kat uyguladığınızda istediğiniz kadar geniş bir alanı kaplar ve daha iyi bir görünüm ortaya çıkar.

Kaplama gücü düşük olan bir boyayı uygulayacaksanız istediğiniz estetik sonucu alabilmek için daha fazla kat sayısı uygulamanız gerekir. Alttaki boyanın kapanması ve alanın tamamen güzel görünmesi için bu durumda en az 1 kat daha fazla uygulama yapmanız gerekiyor.

Dayanıklılık

Dayanıklılık, bir boyanın dışarıdan gelebilecek darbe, aşınma veya yıpranma karşısındaki dayanma gücüdür. Satın aldığınız boyanın dayanıklılık oranı yüksek olursa boya uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilir. Aynı zamanda yüzeyin her zaman ilk günkü gibi estetik ve kaliteli görünmesini sağlar.

Dayanıklılığı düşük olan bir boyanız varsa belirli bir süre sonra boyada soyulmalar ve görünüm bozuklukları ortaya çıkacaktır. Bu durumda tekrar eski mükemmel görünümü elde etmek istiyorsanız yeniden boya uygulaması yapmanız gerekiyor.  Boyalı yüzeyin bakımını ve temizliğini düzenli yaparsanız dayanıklılığını arttırmış olursunuz.

Alev Geciktiricilik

Alev geciktiricilik, bir boyanın ateşe veya sıcağa maruz kaldığında alev almasının gecikmesidir.  Her boya alevlere maruz kaldığında mutlaka yanacaktır. Bazı boyalar çok kısa süre içinde yanmaya başlarken alev geciktiricilik özelliği olan boyalar daha uzun süre alev karşısında dayanabilir. Bu da evlerde yangın tehlikesine karşı ekstra koruma sağlar.

Su Yalıtımı

Su yalıtımı, boyanın suya karşı olan direnci ve su geçirmeme özelliğine verilen isimdir.  Bir boya seçimi yaparken mutlaka su yalıtımı özelliği olmasına dikkat edin.

Suya karşı direnç göstermeyen boyalarda neme ve rutubete karşı dayanım olmaz. Bu durumda zamanla duvarda nem oluşur ve nemin ortaya çıkmasına bağlı olarak boyada sökülmeler ve dökülme ortaya çıkar.

Boyanın su yalıtımı özelliği yoksa daha kısa ömürlü olması muhtemeldir. Bir duvarda su yalıtımı malzemesi olarak boya da uygulanırsa yaşam alanı daha sağlıklı ve güvenli hale gelebilir.

Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı, bir boyanın sıcak ve soğuk hava olaylarını geçirmemesi ve bu durumlara karşı dayanıklı olmasıdır. Bir yaşam alanında uygulanan boyada ısı yalıtımı özelliği varsa yaz aylarında serin, kış aylarında da sıcak bir ortam ortaya çıkmasını sağlar.

 Isı yalıtımı ile dışarıdan gelen hava şartları yaşam alanını etkilemez. Aynı zamanda içerideki ortam şartları bu sayede korunur. Bir boyanın ısı yalıtımı özelliği varsa farklı ısı yalıtım ürünleri ile uygulandığında ortamda çok daha yaşanabilir bir alan ortaya çıkacaktır.

Ürünlerimizle ilgili fiyat teklifi almak istermisiniz ?